Srpen 2001

Jednání o elektrizaci úseku Horní Dvořiště státní hranice - Summerau
Na přelomu července a srpna proběhlo jednání mezi představiteli ČD a ÖBB o elektrizaci traťového úseku Horní Dvořiště státní hranice - Summerau. Byla dohodnuta přesná poloha umístění neutrálního pole (odělující napájecí systémy 25 kV, 50 Hz na ČD a 15 kV, 16,7 Hz na ÖBB), které bude začínat v místě státní hranice a bude pokračovat směrem do Rakouska. Elektrizaci celého přibližně 3 km dlohého úseku provedou ÖBB. Stavební práce budou probíhat od konce srpna do poloviny listopadu letošního roku, kdy by měl být zahájen provoz. Stále ovšem není jasné, jaká vozidla budou nasazena na nově elektrizovaný úsek, protože jak se zdá, rekonstrukce lokomotiv řady 240 na dvoufrekvenční pro ČD zatím příliš nepokročila.
Text Petr Štefek

Zájem o obnovení osobní dopravy na trati Dobronín - Polná
České dráhy projevily zájem obnovit osobní dopravu na trati Dobronín - Polná. O zahájení provozu osobních vlaků, které na této trati přestaly jezdit před 18 lety, bojovali představitelé Polné již delší dobu. U ČD se však nesetkali s kladným přístupem, a proto zahájili jednání s jedním ze soukromých dopravců. Nyní, po éře zastavování provozu na lokálních tratích, přišly s překvapivou nabídkou na provozování osobní dopravy i ČD. A tak je možné, vyřeší-li se finanční otázka věci, že se v brzké době objeví osobní vlaky na trati nejen párkrát v roce při zvláštních příležitostech, ale i v pravidelném provozu. Podle GŘ ČD by měly být zavedeny i přímé vlaky z Polné do Jihlavy a zpět.
Text Daniel Brabenec

Výluka traťové koleje Hradec Králové - Opatovice nad Labem
Druhý srpnový týden opět probíhala výluka traťové koleje v úseku Hradec Králové - Opatovice nad Labem, při níž byla prováděna výměna svršku a kolejnic typu S49 za typ R65 ve zbývajícím úseku u Opatovic nad Labem. Zároveň probíhá pokládání optického kabelu páteřní telekomunikační sítě ČD mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Během výluky byly vlaky úvraťově odkloněny přes plačickou spojku, s lokomotivami na obou koncích souprav. Na odklonových vlacích pomáhaly kromě lokomotiv řady 130 i stroje 181 a 714.
Snímek z 6. srpna 2001 dokumentuje odklon Sp 1603 z Liberce do Pardubic, složeného z motorového vozu 842.023 a dvou zde netypických vozů Bh, na který byla v Hradci Králové přivěšena lokomotiva 714.219. Zde je vlak zachycen již v obráceném pořadí pro zdejší trať neobvyklých vozidel, jehož čelní stroj projíždí po plačické spojce s rozsvícenými červenými návěstními světly.
Text a foto Daniel Brabenec

Jízdy zvláštních osobních vlaků Tanvald - Kořenov
Ve dnech 18. a 19. srpna 2001 se uskutečnily jízdy zvláštních osobních vlaků na naší jediné ozubnicové a zároveň nejstrmější železniční trati z Tanvaldu do Kořenova. Vlaky byly složeny ze soupravy T 426.001 + 053 + 053 + 056 + Daa-k a byly vypraveny při příležitosti 40 let provozu motorových ozubnicových lokomotiv řady T 426.0. Součástí akce byly i přednášky v kině Máj v Desné na téma ozubnicové lokomotivy.
V předvečer oslav byla „rakušanka“ T 426.001 nasazena na večerní manipulační vlak Tanvald -Kořenov, jak dokumentuje snímek pořízený 17. srpna 2001 v Kořenově.

Text Petr Prokeš, foto Jan Kopal

Rockový festival v Trutnově
O víkendu 18. a 19. srpna se uskutečnil v Trutnově již tradiční rockový festival. Tuto akci hojně navštěvovanou rockovými fanoušky nenechaly České dráhy bez povšimnutí, a tak některé páteční a sobotní vlaky na trati Trutnov - Jaroměř a Trutnov - Chlumec nad Cidlinou byly posíleny o další vozy. Na tyto posílené vlaky nebyly nasazeny motorové vozy 852 a 853, ale stroje 742 a poslední dvě provozní „sedmpěttrojky“ trutnovského depa, tedy stroje 753.354 a 753.391. Oba „brejlovci“ tak ukázali, že jejich čas odchodu do stínu je předčasný.
V neděli se tato situace opakovala, ale bohužel tyto „trojkové brejlovce“ nahradil stroj řady 750 a stroje 742. Jeden vlak do Jaroměře byl veden dvojhlavě motorovými vozy 852/853 se čtyřmi vloženými vozy 053.
Na fotografii je zachycen jeden z těchto posílených vlaků nedaleko zastávky Rtyně v Podkrkonoší zastávka na vlaku Os 15415 v neděli 19. srpna se strojem 742.080.
Text a foto Jan Kopal

 
<<<    2000    Leden  Únor  Březen  Duben  Květen  Červen  Červenec  Srpen  Září  Říjen  Listopad  Prosinec     2002    >>>
© SPŽ 2001