Leden 1999

Stávka železničářů v Maďarsku
V Maďarsku proběhla stávka několika odborových centrál maďarských železničářů. Během této události docházelo na síti ČD, ŽSR a dalších železničních správ ke kuriózním situacím ve vedení mezinárodních vlaků. Např. R 374 Pannonia jezdil ve dnech stávky ve složení: lokomotiva 350 + 3 vozy řady B a jen z Bratislavy. Kmenová souprava pak byla maďarským „Duškem“ vypouštěna na ŽSR tak, aby dojela do Prahy před odjezdem R 375, kvůli obratu vozů. Celá stávka měla i jiný, méně poetický závěr. Srdci šéfa jedné z odborářských centrál působících mezi personálem MÁV, se po jednom jednání omrzelo bít pro železničáře a vydalo se na odpočinek. Jestli se vydalo na odpočinek vlakem, agenturní zpráva neuvedla.
Text Jan Palán

První vlak v elektrické trakci na trati Česká Třebová - Brno
7. ledna 1999 projel koridorovou tratí Česká Třebová - Brno první vlak v elektrické trakci. Tímto vlakem byla souprava tvořená lokomotivou 362.168 (DKV Praha), třemi osobními vozy a měřícím vozem MV 43603 ze střediska Technické ústředny dopravní cesty ČD Bohumín. Slavnostní vlak s generálním ředitelem ČD pak jel 21. ledna z České Třebové do Blanska a zpět s 363.120 a soupravou modernizovaných vozů.
Text Jan Palán

Nízkopodlažní tramvaje pro Portland
Ve čtvrtek 14. ledna oznámil český obchodní konzul v Los Angeles vítězství české firmy Inekon Group ve veřejné soutěži na dodávku nízkopodlažních tramvají pro městskou hromadnou dopravu v Portlandu (stát Oregon) na západním pobřeží USA. Celková hodnota plánovaného kontraktu je 8,84 mil. dolarů (přibližně 270 mil. Kč).
Text redakce

Dodávka dvaceti elektrických lokomotiv pro finské železnice VR
Firma Adtranz, joint venture švédského koncernu Asea Brown Boveri a německého DaimlerChrysler, vyhrála zakázku v hodnotě 120 milionů švýcarských franků na dodávku dvaceti elektrických lokomotiv pro finské železnice s termínem dodání v období let 2001 až 2003.
Text redakce

Čtvrtá změna jízdního řádu ČD
V neděli 24. ledna vstoupila v platnost čtvrtá změna jízdního řádu ČD. Oproti předchozí mimořádné změně JŘ tato nepřináší převratné novinky. Nejvýraznější změnou je přidání vozů druhé třídy na vlak SC 520/521 Mladý svět, přičemž ve vozech druhé třídy platí tarifní podmínky jako u vlaků kategorie IC, podmínky přepravy ve vozech 1. třídy zůstávají stejné. Od nového GVD bude tento vlak přeřazen jen do kategorie IC.
Se změnou jízdního řádu byl zahájen zkušební elektrický provoz mezi Brnem a Českou Třebovou. První pravidelný vlak 4702 s odjezdem z Brna hl.n. v 5.40 vedla lokomotiva 363.173 s lokomotivní četou DKV Brno.
Text Jan Palán

 
<<<    1998    Leden  Únor  Březen  Duben  Květen  Červen  Červenec  Srpen  Září  Říjen  Listopad  Prosinec     2000    >>>
© SPŽ 1999